
Välkommen till Villa Viks matsalar
matsal sedan 1883
Villa Vik har sedan byggnades uppfördes varit platsen för många middagar och fester. De första dryga 100 åren som privatbostad, men sedan 2004 bjuder vi in våra gäster att kunna njuta av en vacker miljö för möten och fest.
Här serverar vi vår hotellfrukost, lyxig lunch på vardagar med kak- och tårtbuffé som avslutning och vid specifika datum olika event på kvällar och helger. I våra matsalar anordnar vi allt från fester, dop, minnesstunder, bröllop till så mycket mer.
I vår trädgård, park och på vår altan är hundar välkomna, dock inte inomhus.
För allra bästa service önskar vi att sällskap över åtta personer förbeställer vad sällskapet önskar äta senast en dag före besöket. Glöm för all del inte att berätta för oss om eventuella allergier.
Lunch på Villa vik
Hos oss äter du lunch där vi vill lyfta fram våra svenska och framförallt våra småländska råvaror från lokala producenter. Till maten serverar vi nybakat bröd och vispat smör. Efter maten ingår ekologiskt kaffe och en buffé med husets söta bakverk.
Boka er ankomst mellan 11.30-13.30
Huvudrätt och husets dessertbuffé 239 kr
Förrätt, huvudrätt samt husets dessertbuffé 299 kr
-
Förrätt
-
Sommarsallad med kräftstjärtar, ägg från Linnebjörke gård och grön sparris serveras med smörrostatrågbröd från vårt bageri samt ramslöksmajonnäs
-
-
Varmrätt/kött
-
Lågtempererat innanlår från Dalsjöfors, serveras med sås på syrad schalottenlök, gräslök och dragon från vår trädgård, potatiskaka med Västerbottenost samt sauté på sockerärtor och Pak Choi
-
-
Varmrätt/veg
-
Pappardelle med krämig tomatsås, toppad med burrata, citrondressad zucchini, cocktailtomater från Hagalund, rökt mandel och riven Westerhavsost
-
-
Varmrätt/fisk
-
Stekt, panerad flundrafilé, serveras med remouladsås, picklade grönsaker, örtolja och kokt potatis
-
Om elbilen tar er till våra matsalar kan även den få laddning. Det finns tre laddstolpar för sammanlagt sex bilar med 22 kWh på grusparkeringen nedanför Villa Vik.
Våra ordinarie öppettider
-
Frukost vardagar07.00-09.30
-
Hotellfrukost helg07.30-10.30
-
Lunch vardagar11.30-13.30
-
Köket öppet vardagar16.00-19.30
Besök oss även vid speciella tillfällen
Är ni ett sällskap som önskar en middag eller lunch vid ett speciellt tillfälle?
Kontakta oss på restaurang@villavik.se
För större sällskap:
Bussresa
Åker ni långvägar och är i ett större sällskap? Läs då mer om vårt anpassade busspaket.
Frukost på Villa vik
Starta dagen hos oss med vår uppskattade frukostbuffé. Boka in dig själv för en lugn stund på morgonen eller njut av en härlig frukost tillsammans med familjen. Frukostbuffén är fylld med nybakat bröd från vårt bageri, yoghurt, olika müsli, ägg, marmelader, pålägg och inte minst vår egengjorda nötkräm med mycket mera.
Säg gärna till när ni bokar om det önskas alternativ utan tillsatt gluten på frukosten.
Frukostens öppettider
07.30 – 10.30 helger
07.00-09.30 vardagar
Vuxen 249 kr
Barn 7-12 år 179 kr
Lite mindre barn 2-6 år 129 kr

